top of page

11 powodów, dla których warto zainwestować w aplikację mLas

Zastanawiający się mężczyzna, nad jego głową widnieją znaki zapytania. Napis na zdjęciu: 11 powodów, dla których warto korzystać z mLasa

Czy wiesz, co to jest mLas? Zastanawiasz się nad zakupem, ale nie jesteś przekonany, czy to narzędzie dla Ciebie? Zebraliśmy 11 powodów, które rozwieją Twoje wątpliwości. Przekonaj się, za co ponad 9 tysięcy użytkowników pokochało tę aplikację.

Już od wielu lat rozwijamy i promujemy oprogramowanie mLas. Głównym zadaniem softu jest usprawnienie wykonywania codziennych obowiązków przez pracowników Lasów Państwowych. Wcześniej oprogramowanie działało na platformie Windows Mobile, a od 2013 roku jest przeznaczone na urządzenia z systemem Android. Kluczowym momentem w rozwoju projektu był sukces testów darmowego programu mLas mini, który pokazał, że mobilne narzędzie mapowe jest potrzebne. Był to dla nas sygnał, że istnieje zapotrzebowanie na nowe rozwiązanie informatyczne do pracy z zasobami danych z SILP.

Od tamtej pory minęło wiele lat, a mLas stale jest wykorzystywany w leśnictwie (i nie tylko). mLas 8 to najwyższa wersja aplikacji, dostępna w dwóch wariantach: Lite i Pro. Ten innowacyjny produkt pozwala nie tylko na wykonywanie pomiarów, ale również na swobodne i efektywne przeglądanie danych z całego operatu.


Dlaczego warto zainwestować w mLas?

1. Pracujesz sprawniej w terenie

Najbardziej ceniona funkcja to obsługa standardu Leśnej Mapy Numerycznej w jednoczesnym połączeniu danych z bazy SILP danego nadleśnictwa. Pozwala to na uzyskanie informacji o szczegółach wydzielenia – pełnego opisu taksacyjnego, systemu planów, magazynu drewna itd., a także swobodnego filtrowania danych.


2. Dane operatowe są w zasięgu Twojej ręki

Nie musisz nosić ze sobą opasłych tomów opracowań dotyczących opisów drzewostanu. Aktualne i archiwalne dane operatowe konkretnego obiektu wyświetlasz w dowolnym momencie.

3. Zyskujesz czas

Dzięki narzędziom do filtrowania wystarczą trzy kliknięcia, żeby odnaleźć najbardziej skomplikowane zestawy parametrów. Nie martwisz się o to, że nie możesz czegoś znaleźć. Zyskujesz czas, który przeznaczasz na kolejne zadania. Tym samym stajesz się bardziej efektywny.

4. Błędy? Maaaaało prawdopodobne…

Pracując z mLas, ryzyko popełnienia błędu jest bardzo niskie. Projekty, czyli mapy z danymi opisowymi, są tworzone automatycznie. Wszystko zgodnie ze Standardem Leśnej Mapy Numerycznej.

5. Twoje pomiary są prawidłowe

Ze względu na to, że mLas został „uszyty na miarę”, a więc spełnia konkretne potrzeby leśników, wszystkie pomiary wykonane w oprogramowaniu mają zachowany standard LMN.

6. Nie potrzebujesz dostępu do Internetu

Jak dobrze wiemy, zasięg sieci w lesie nie zawsze jest wystarczający do pracy. Z mLas wszystkie mapy nadleśnictwa wyświetlasz bez dostępu do Internetu. Dowolne WMS-y i WMTS-y możesz wcześniej zapisać na urządzeniu i pracować offline.

7. Bez problemu znajdujesz punkty graniczne

mLas bezpośrednio współpracuje z odbiornikami GNSS, również tymi klasy RTK, i z naszym autorskim odbiornikiem GNSS TX1. Pozwala to na łatwe i szybkie znalezienie punktów granicznych – zarówno tych na granicy polno-leśnej, jak i w obrębie drzewostanów prywatnych i państwowych, pod gęstym okapem liści.

8. Eksport pomiarów to bułka z masłem

Swoje dane w formie elektronicznej bez problemu przeniesiesz na inne urządzenie. Ich format wyjściowy to .zip, dzięki czemu wgrasz je do Szkicownika Leśniczego bez wcześniejszego przygotowania pliku wsadowego. To nie wszystko! Pomiary możesz wczytywać też w aplikacjach zewnętrznych, np. QGIS.

9. Szkic(uj) w terenie

Od wersji mLas 8 masz możliwość wyświetlania szkiców zrębowych i odnowieniowych na mapie. Dokładna lokalizacja i wszystkie szczegóły szkiców dostępne w SILP na formularzu masz teraz w zasięgu ręki. Funkcja jest dostępna zarówno w wersji Pro jak i Lite.


10. Masz aplikację dostosowaną do standardu Docelowej Sieci Dróg w Nadleśnictwie

Dane drogowe w ciągu kilku ostatnich lat bardzo się zmieniły. Dostosowaliśmy mLas 8 do nowego standardu Docelowej Sieci Dróg w Nadleśnictwie. Dodaliśmy nową mapę infrastruktury drogowej, w której znajdziesz nie tylko przebieg dróg, ale też obiekty zawarte w operacie drogowym.

11. Masz wszystko w jednym miejscu, dane dronowe też!

Dane z nalotu dronem i inne duże rastry? Zoptymalizowaliśmy ich działanie. Teraz obsługujemy je w formacie Geopackage. Szybko się wczytują, a jeszcze szybciej wyświetlają! Ogranicza nas tylko pojemność zewnętrznej karty pamięci. mLas jest kompatybilny z Sat-Monitorem.

Jak widzisz, oprogramowanie mLas to narzędzie wielofunkcyjne i stale rozwijane. Nie bez powodu jest to najlepsza aplikacja dla leśników! Sam/a się przekonaj, jak wiele funkcji zawiera – my wybraliśmy tylko najważniejsze z nich.


 

Chcesz dowiedzieć się więcej, a może potrzebujesz oferty na nowe oprogramowanie lub aktualizacje?

Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://www.taxusit.pl/kontakt.

Comments


bottom of page